Prosument może odstąpić od wykonanej umowy montażu instalacji fotowoltaicznej. Jest to możliwe wtedy, gdy instalacja fotowoltaiczna jest obarczona wadami istotnymi. Oceny istotności wady w rozumieniu przepisów o rękojmi należy dokonywać z punktu widzenia zamawiającego. To oczekiwania nabywcy związane z funkcjonowaniem rzeczy mają podstawowe znaczenie, instalacja ma nie tylko być sprawna, ale także ma pracować w sposób jak najbardziej efektywny, przynoszący wymierne korzyści finansowe dla prosumenta. Także wady usuwalne mogą być wadami istotnymi, które uprawniają do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
Odstąpienie od umowy wymaga złożenia odpowiedniego oświadczenia wykonawcy instalacji fotowoltaicznej. Prosument w takiej sytuacji nie musi płacić wykonawcy wynagrodzenia, a jeśli je uiścił ma prawo domagać się jego zwrotu. Wykonawca zaś, ma prawo domagać się umożliwienia mu demontażu instalacji, strony powinny sobie zwrócić wzajemnie świadczenia.
Jeśli w wyniku wykonania umowy montażu instalacji fotowoltaicznej od której prosument ostatecznie odstąpił doszło do uszkodzenia np. połaci dachowej wykonawca jest zobowiązany zrekompensować prosumentowi koszty tejże naprawy.