W świecie energii odnawialnej coraz częściej pojawia się termin „prosument”. Ale co on oznacza i do kogo się odnosi? Słowo to jest połączeniem słów „producent” i „konsument”, co sugeruje, że prosument to konsument, który produkuje coś (dobra lub usługi) i następnie z tego korzysta (konsumuje). W kontekście energetyki, możemy odwołać się do definicji prawnej zawartej w Ustawie z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii, która definiuje „prosumenta energii odnawialnej” jako:
„odbiorcę końcowego wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem, że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowemu, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 459 i 830).”
Ta dość długa definicja prawna pozwala nam wyłuskać istotę tego, kim jest prosument. Prosumentem jest odbiorca końcowy, który wytwarza energię z odnawialnych źródeł na własne potrzeby.
Motywacje związane z montażem instalacji fotowoltaicznej mogą być różne. Jedną z nich jest chęć zaoszczędzenia na rachunkach za prąd, ponieważ sprawnie działająca instalacja fotowoltaiczna zwraca się w kilka lat. Innym powodem są motywacje proekologiczne, produkując prąd ze energii słonecznej w mniejszym stopniu przyczyniamy się do zanieczyszczania naszej planety.
Niezależnie od motywacji, każdy zainteresowany stosunkowo tanim i opłacalnym w użytkowaniu systemem fotowoltaicznym, od momentu podłączenia do sieci energetycznej i rozpoczęcia produkcji energii na własne potrzeby, staje się prosumentem.